Naše historie

Naše historie

Inovaci máme v srdci. Po více než 85 let se zaměřujeme na záchranu a udržení života a zkvalitňování péče o pacienty.

Don Baxter IV Bottles

30. léta 20. století: Naše první desetiletí inovací

1931: Doktoři Ralph Falk a Don Baxter založili společnost Don Baxter Intravenous Products Corporation, která se stala prvním komerčním výrobcem předpřipravených intravenózních roztoků.

Nedlouho po založení firmy jsme představili nádobu TRANSFUSO-VAC pro sběr a skladování krve, díky které se skladování krve v krevních bankách stalo praktičtější a prodloužilo se na dobu až 21 dní. 

Ke konci desetiletí jsme změnili své jméno na Baxter Laboratories, Inc., a otevřeli jsme první výrobní závod v rekonstruovaném automobilovém showroomu v Glenview, Illinois.

Twin-Coil Artificial Kidney

40.–60. léta 20. století: Zlomové inovace v odvětví

1941: Představili jsme nádobu PLASMA-VAC, která jako první umožnila oddělení plazmy od plné krve při skladování.

1948: Uvedli jsme na trh nerozbitnou plastovou nádobu pro skladování krve.

1950: V Clevelandu, Mississippi byl otevřen náš druhý výrobní závod v USA. O dva roky později, po akvizici společnosti Hyland Laboratories, jsme se stali první americkou společností, která nabízela komerčně dostupnou lidskou plazmu.

1954: Překročili jsme hranice a založili jsme kancelář v Belgii. O dva roky později holandský lékař Willem Kolff vyvinul první „umělou ledvinu“, která byla vyrobena z dřevěných lamel, plechovek od pomerančového džusu a celofánové membrány. Na základě jeho práce jsme později téhož roku vyrobili první komerční dialyzační systém.

1960: Představili jsme první roztok pro peritoneální dialýzu (PD). PD filtruje odpadní látky z krve pacientů se selháním ledvin skrze peritoneální membránu namísto externího dialyzátoru. O rok později jsme začali obchodovat na burze v New Yorku.

VIAFLEX IV container

70.–90. léta 20. století: Rozšíření naší globální přítomnosti a inovací

1970: Představili jsme VIAFLEX, první flexibilní plastový vak na intravenózní roztoky. Tento průlom na poli zdravotní péče umožnil infuze v uzavřeném systému, což omezilo nebezpečí kontaminace.

1971: Naše společnost se připojila k seznamu Fortune 500 největších amerických korporací. Otevřeli jsme také výrobní závod na intravenózní roztoky v Severní Karolíně – dodnes je jedním z našich největších.

V roce 1974 jsme na trh uvedli plastový vak MINI-BAG, což umožnilo nemocnicím okamžité použití premixovaných léčiv. Rok poté jsme se přestěhovali do našeho stávajícího sídla v Deerfieldu, v Illinois.

Homechoice Automated PD systems

V 80. letech 20. století jsme uvedli na trh několik produktů, včetně pumpy INFUSOR, která pacientům umožnila dostávat intravenózní léčbu v jakémkoli prostředí.

1985: Akvizice společnost American Hospital Supply Corporation, distribuční společnosti v oboru zdravotní péče.   

1991: Byl uveden na trh první systém intravenózní léčby „bez jehel“ INTERLINK IV Access.

1994: Na trh byl uveden systém HOMECHOICE pro automatizovanou peritoneální dialýzu (APD). Také jsme otevřeli závod v Singapuru, kde vyrábíme roztoky pro peritoneální dialýzu pro asijský trh.

1998: Díky akvizici společnosti Ohmeda Pharmaceutical Products Division se společnost Baxter dostala na vedoucí pozici v oblasti inhalačních anestetik.  Téhož roku jsme uvedli první tříkomorový flexibilní vak pro komplexní parenterální výživu a získali schválení pro náš výrobek TISSEEL, první fibrinové chirurgické lepidlo v USA.   

V-LINK needleless connector

Rok 2000 a dále: Nové milénium inovací

První polovina tohoto desetiletí byla zvlášť výjimečná díky řadě regulačních schválení pro některé z našich klíčových produktů. Mezi ně patří:

  • EXTRANEAL, PD roztok na neglukózovém základu;
  • ADVATE, první koncentrát rekombinantního faktoru VIII pro hemofilii, vyrobený bez jakýchkoli přidaných lidských nebo zvířecích proteinů v buněčné kultuře;
  • FLEXBUMIN, první albumin ve flexibilní plastové nádobě, a
  • SEVOFLURANE, inhalační anestetikum používané v chirurgii.

2007: Uvedli jsme na trh V-LINK, první intravenózní konektor s antimikrobiálním povrchem. O několik let později jsme dosáhli schválení FDA pro výrobek ARTISS, první komerčně dostupné pomalé fixační fibrinové chirurgické lepidlo používané k lepení kožních štěpů u pacientů s popáleninami.

HEMOPATCH resorbable collagen-based pad

2011: Společnost Baxter Ventures se stala novým způsobem, jak identifikovat a financovat inovace ve zdravotní péči. Získali jsme také společnost Baxa Corporation k rozšíření nabídky automatizací lékáren.

2012: Akvizice společnosti Sigma, výrobce inteligentních infuzních pump, a společnosti Synovis Life Technologies, Inc., přední společnosti zabývající se mikrochirurgickými produkty.

2013: Akvizice společnosti GAMBRO AB, globálního inovátora v oblasti renální péče. Také jsme obdrželi rozhodnutí o registraci Evropské unie pro výrobek HEMOPATCH, který pomáhá zastavovat krvácení při různých chirurgických zákrocích.

THERANOVA Dialyzer

2015: Vyčlenili jsme naši společnost BioScience, abychom se mohli více zaměřit na nemocniční, nutriční, renální a chirurgickou péči. Představili jsme AMIA se systémem SHARESOURCE,  první APD systém s uživatelsky přívětivými funkcemi, který provází pacienty v konečném stádiu onemocnění ledvin jejich domácí léčbou peritoneální dialýzou (PD) a současně je udržuje ve spojení se zdravotnickými odborníky.

2016: V Evropě jsme představili výrobek NUMETA G13E, jediný trojkomorový systém parenterální výživy k okamžitému použití pro předčasně narozené děti. Rozšířená hemodialýza (HDx) s dialyzátorem THERANOVA s inovativní membránou je průkopnická dialyzační terapie pro pacienty v konečném stádiu selhání ledvin.

KAGUYA automated peritoneal dialysis (APD) system

2017: Uvedli jsme na trh nové verze našich hemostatických činidel FLOSEAL a TISSEEL. Akvizice společnosti Claris Injectables Limited, farmaceutické společnosti vyrábějící generické injekční přípravky, a oznámili jsme novou spolupráci  v oblasti výzkumu a klinického vývoje s předními institucemi včetně Mayo Clinic a Ramot at Tel Aviv University/Tel Aviv Sourasky Medical Center.

2018: Uvedli jsme na japonský trh náš systém KAGUYA APD, který odpovídá místním potřeby a demografii a stal se dostupnou možností léčby u pacientů s chronickým selháním ledvin.